będę mamą, ciąża, przemyślenia przy kawie

Uroki trzeciego trymestru

uroki-trzeciego-trymestru

Tak jak pierwszy trymestr ciąży daje się we znaki poprzez mdłości i wymioty, tak drugi jest ulgą i radością. Szczerze mówiąc drugi trymestr wspominam najlepiej. Wtedy też czułam się jak „bogini”, miałam siłę i masę pozytywnej energii – dlatego pracowałam tak długo. Tak dobrze nie mogę powiedzieć o trzecim etapie. Mimo, że początek nie był taki zły, tak końcówka niezle mnie umęczyła.

Mniej więcej od 32 tygodnia zaczęły puchnąć mi stopy. Do tego stopnia iż musiałam kupić sobie typowe buty ala papcie, bo w żadne nie mogłam wsadzić nogi. Ba, nawet skarpetki mnie obciskaly i zostawiały ślady po ściągnięciu. Fatalnie było już po przebudzeniu, ale w ciągu dnia gdy trochę pochodziłam było najgorzej. W pewnym momencie nawet się wystraszyłam i spytałam lekarza czy to normalne. Ulgę przynosiło trzymanie nóg u góry. Jednak kto tak długo wytrzyma? Ile można trzymać nogi na trzech poduszkach? No właśnie. Zasypiając mąż ustawiał mi grube poduchy pod nogi. Zasypiałam na nich, ale gdy budziłam się w nocy do toalety poduchy były daleko od łóżka.

Druga bardzo męcząca czynność to… chodzenie do toalety kilka razy na godzinę. Serio, ostatnie dni to był jakiś kosmos, a szczególnie w nocy. Nie wiem czy przez ostatni miesiąc przespałam całą noc. Fakt faktem bardzo mnie suszyło i piłam zastraszająca ilość wody (takie zalecenia miałam też od położnej, min. 3l wody dziennie) tak z toalety mogłabym nie wychodzić.

Bezsenność to było coś, co zapamiętam na długo. Potrafiłam obudzić się w środku nocy i czułam się wyspana. Chodziłam po mieszkaniu (przyznaje się wtedy trochę podjadałam ciasteczek) i nie wiedziałam co ze sobą zrobić. Sen długo nie nadchodził, a jeżeli już zamknęłam na chwile oczy – budziłam się po piętnastu minutach i tak w kółko.

Trudno było mi wybrać się na spacer, który według lekarza i położnej miał trwać minimum godzinę gdy plecy bolały mnie już po piętnastu minutach. Jak się później okazało było to całkowicie zrozumiałe patrząc na wagę z jaką urodziła się moja córka. Wszyscy zaczęli się dziwić jak ja w ogole funkcjonowałam mając w sobie prawie pięciokilowe „maleństwo” 😉

Na brak apetytu również nie narzekałam. Najbardziej pasowała mi ryba po grecku (teraz nie mogę na nią nawet patrzeć) i słodycze. Wiem jedno z drugim się kłóci, ale smaki w ciąży zmieniają się z każdym miesiącem, albo i tygodniem zależy od kobiety.

Trzeci trymestr wbrew pozorom ciągnie się nieubłaganie. Mysle, że nie przesadzę jeśli stwierdzę, że każda kobieta marzy żeby jak najszybciej się skończył i odlicza dni do rozwiązania. Ja odliczałam do pierwszego terminu porodu – to dodawało otuchy, że niebawem te niedogodności się skończą.

Mimo wszystko warto przez to przejść dla tej małej istotki. Zawsze będę to powtarzać, do znudzenia 🙂


8 Comments

8 Comments

 1. Magdalena
  01/04/2020 at 6:57 am

  ale po porodzie to się zapomina!

  • Kasia
   01/04/2020 at 9:34 am

   Dokładnie! Teraz po prawie dwóch miesiącach trochę mi tęskno za tym stanem 🙈

 2. Joanna
  01/04/2020 at 9:05 am

  Mnie trzeci trymestr w pierwszej ciąży minął bardzo fajnie, byłam pełna energii za to w drugiej ciąży to była katorga. Praktycznie cały trzeci trymestr przeleżałam.

  • Kasia
   01/04/2020 at 9:35 am

   I to dowód na to, że każda ciąża jest inna. Tak jak ja w pierwszej miałam to co napisałam wyżej, tak w drugiej (może kiedyś) będę pełna energii pod koniec 😃 Nigdy nie wiadomo. Moje koleżanki nawet pierwszy trymestr nie wiedza co to mdłości, a ja wieczorami miałam odlot 😩

 3. Natalia
  01/04/2020 at 11:31 am

  Trzymam kciuki, u mnie 3 trymestr byl najlepszy☺

  • Kasia
   01/04/2020 at 9:08 pm

   To już za mną, urodziłam niecałe dwa miesiące temu 🙂

 4. Dominika
  01/04/2020 at 12:14 pm

  Ja jeszcze zupełnie się na tym nie znam, ale chce jedynie powiedzieć, że przepięknie wyglądasz! 😀

  • Kasia
   01/04/2020 at 9:08 pm

   Ojej dziękuję bardzo 😀 To było dwa miesiące temu, teraz jestem mniejsza o 15kg 😀

Reply your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*